Relacja z XLV Konferencji Komitetu Nauk o Żywności i Żywieniu PAN „Żywność w strategii Zielonego Ładu”

W dniach 1-2 lipca 2021 r. odbyła się konferencja Komitetu Nauk o Żywności i Żywieniu PAN. Tematyką wydarzenia była „Żywność w strategii Zielonego Ładu”, która nawiązuje do obecnej strategii Unii Europejskiej w zakresie żywności „od pola do stołu”. Specjaliści pochylili się nad rolą diety w zakresie funkcjonowania organizmu, profilaktyki chorobowej czy trendach w produkcji żywności, opierających się także na trendach i oczekiwaniach konsumenckich.

Wśród prelegentów obecna była dr inż. Katarzyna Stoś, prof. nadzw. NIZP-PZH, która skupiła się na wartościach odżywczych i spożyciu owoców, warzyw oraz przetworów z nich powstających, takich jak soki. Ekspertka wystąpiła w ramach działań realizowanych w XI edycji programu edukacyjnego „5 porcji warzyw, owoców lub soku”.

Nauka w praktyce – edukacja konsumencka

Prof. Stoś nie tylko wskazała substancje odżywcze, które występują w poszczególnych produktach owocowo-warzywnych, ale także zwróciła uwagę na ścisłe powiązanie nauki, przepisów prawnych i edukacji konsumenckiej, zachęcającej do sięgania po określone produkty. Zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej, a więc i w naszym kraju, producenci żywności mogą wykorzystywać w znakowaniu i reklamie oświadczenia żywieniowe i zdrowotne, które wskazują, jakie składniki odżywcze znajdują się w produkcie oraz jaki wpływ mają one na funkcjonowanie organizmu. Wszystkie oświadczenia, zamieszczone na opakowaniach, muszą byćzgodne z przepisami unijnymi, a przede wszystkim muszą być skonstruowane w taki sposób, aby dać konsumentowi jasną i jednoznaczną informację opierającą się na badaniach naukowych.

Dzięki możliwości odpowiedniego oznakowania produktów substancjami odżywczymi, które zawierają, istnieje szansa na skłonienie konsumentów do wyboru artykułów spożywczych pozytywnie oddziałujących na zdrowie. Ma to znaczenie zarówno w profilaktyce chorobowej, jak i walce z otyłością, szczególnie w odniesieniu do warzyw, owoców i ich przetworów, takich jak soki, w codziennej diecie. Zgodnie z zaleceniami ekspertów ds. żywienia powinniśmy spożywać min. 400 gramów warzyw i owoców dziennie w 5 porcjach. Jedną z nich może stanowić szklanka soku (ok. 200 ml). Ich niezwykle bogata matryca odżywcza pozwala na zastosowanie różnych oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych, które mogą skłonić konsumentów do dokonania właściwego wyboru żywieniowego.

Artykuł Relacja z XLV Konferencji Komitetu Nauk o Żywności i Żywieniu PAN „Żywność w strategii Zielonego Ładu” pochodzi z serwisu Polskie zdrowe bio sezonowe warzywa owoce soki przetwory | ApetytNaPolskie.

 » Czytaj dalej

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.