Jak przetrwać upały?

Uff, jak gorąco! Za oknem pełne słońce, przez co ciężko jest funkcjonować na pełnych obrotach. Każdy marzy, aby takie upalne dni spędzić nad basenem czy w klimatyzowanym pokoju, jednak nie wszyscy mają taką możliwość, szczególnie, jeśli brak widoku na urlop. Jednak nawet na nim warto pamiętać o kilku prostych zasadach i trikach na przetrwanie upału. Zdradzamy nasze sposoby.

  1. Nawodnienie przez duże „N”

Zawsze powinniśmy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, jednak w takie gorące dni jest to szczególnie ważne. Pod wpływem gorącego powietrza nasz organizm może się w bardzo łatwy sposób odwodnić, a taki stan może być bardzo niebezpieczny. Właśnie dlatego warto szczególnie latem spożywać odpowiednie ilości płynów. Nie zapominajmy jednak o składnikach odżywczych, które pomagają w zachowaniu równowagi wodno-elektrolitowej. Ważną rolę w zachowaniu tej równowagi odgrywa potas, który znajdziemy m.in. w soku pomidorowym, buraczanym, warzywach strączkowych (groszek, fasolka szparagowa), czy w bakłażanie.

  1. Pamiętaj o składnikach mineralnych

Odwodnienie to nie jedyny możliwy skutek upałów. W gorące dni tracimy też składniki mineralne, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Tym bardziej pamiętajmy więc o posiłkach zawierających dużo warzyw i owoców. Ich spożywanie pomoże uzupełniać utracone składniki, takie jak magnez czy wapń, które znajdziemy np. w warzywach strączkowych. Dobrym pomysłem są także musy warzywno-owocowe, które dodatkowo, dzięki zawartości błonnika, poprawiają funkcjonowanie układu pokarmowego, a więc i przyswajanie cennych składników odżywczych.

  1. Ochrona przed UV

O kremach z filtrem UV myślimy zazwyczaj w kontekście wakacyjnych wycieczek. Jednak jeżeli nigdzie nie wyjeżdżamy i wychodzimy na dwór tylko na krótkie spacery, również powinniśmy o nich pamiętać. Stosowanie kremów z filtrem opóźnia proces starzenia się skóry, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory. Poza tym dzięki kremom nie spalimy się, a także łatwiej uzyskamy piękną opaleniznę. Dzięki kremom z filtrem nasz organizm również w bezpieczny sposób może wytwarzać witaminę D pod wpływem promieni słonecznych! Dodatkową ochronę zapewni nam witamina C z warzyw i owoców.

  1. Jedzenie ma znaczenie!

Chociaż wielu osobom podczas upalnych dni nie chce się gotować, należy pamiętać, aby nawet wtedy spożywać pełnowartościowe posiłki. Szczególnie teraz, gdy sklepy obfitują w wiele sezonowych warzyw i owoców.  Jeżeli nie masz ochoty na gorące posiłki, możesz spożywać potrawy na zimno, np. chłodnik czy sorbety owocowe – opcji jest bardzo dużo. Jedząc pełnowartościowe posiłki, popijając je sokiem jako dodatkową porcję owoców i warzyw, dostarczysz sobie odpowiedniej ilości witamin i składników odżywczych, dzięki czemu będziesz miał więcej energii w czasie upałów.

  1. Wysiłek najlepiej wieczorem

Niezależnie od tego, czy jesteśmy na plaży, czy w mieście w czasie upalnych dni, pamiętajmy też o wysiłku fizycznym. Dostosujmy go jednak do warunków panujących na zewnątrz. Nasz indywidualny system chłodzenia może sobie nie poradzić z ekstremalnie dużą aktywnością w pełnym słońcu. Warto więc rozważyć jej podejmowanie późnym popołudniem czy nawet wieczorem. Do tego nie zapominajmy o nawodnieniu i posiłku przed wysiłkiem i po nim – to on dostarczy nam niezbędnych składników odżywczych do wykonywania różnych aktywności i regeneracji po nich.

Jedzenie ma znaczenie – szczególnie w upalne dni, kiedy mamy mniejszy apetyt, zwracajmy uwagę na to, co ląduje na naszym talerzu. Warzywa, owoce oraz soki to świetny sposób na zapewnienie sobie odpowiedniej dawki składników odżywczych, które wpłyną pozytywnie na nasz organizm podczas upałów.

Artykuł Jak przetrwać upały? pochodzi z serwisu Polskie zdrowe bio sezonowe warzywa owoce soki przetwory | ApetytNaPolskie.

 » Czytaj dalej

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.