Jakie warzywa i owoce warto jeść w sezonie letnim?

Kto nie kocha lata za obfitość w świeże i pyszne warzywa i owoce? Jest to czas, kiedy każdy znajdzie coś dla siebie, bo jest w czym wybierać! Truskawki, borówki, marchew, młode ziemniaki – a to tylko część z naszych ulubionych smaków lata. Jakie warzywa i owoce najlepiej jeść w sezonie letnim? Podpowiadamy 😊

Jedz sezonowe warzywa i owoce!

Eksperci zalecają, aby codziennie spożywać minimum 400 g warzyw i owoców, a także ich przetworów. Lato jest okresem, kiedy najłatwiej wprowadzić tę zasadę w swoje życie. Dlaczego? Ze względu na ogromną ilość sezonowych warzyw i owoców. Ciężko jest przejść obojętnie, widząc piękne kolory i błysk tych świeżych produktów. W sierpniu w sklepach i na bazarkach najświeższe będą gruszki, jabłka, groszek zielony, śliwki, kapusta i kalarepa. Warto dodać je do swojego codziennego jadłospisu, ponieważ nie dość, że są tańsze niż poza sezonem, to mają wtedy również najwięcej składników odżywczych. Aby zachować sezonowe warzywa i owoce na dłużej i w przyszłości nie przepłacać, można kupić teraz ich większe ilości, a następnie zamrozić. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się ich smakiem również zimą.

Postaw na różnorodność

Nie tylko sama ilość warzyw i owoców ma znaczenie, ale także ich różnorodność. Dzięki korzystaniu z różnych gatunków dostarczamy organizmowi wszystkich potrzebnych witamin i składników odżywczych. Jak zacząć jeść różnorodnie? Spójrz na kolory warzyw i owoców – można w nich wyróżnić 5 głównych grup: żółto-pomarańczową, czerwoną, fioletową, zieloną i białą. Każdy z kolorów jest powiązany z zawartością określonych składników odżywczych:

  • Warzywa i owoce żółto-pomarańczowe zawdzięczają swój kolor głównie karotenoidom, do których zalicza się między innymi beta-karoten. Jest to związek wpływający na prawidłowe działanie układu odpornościowego oraz sercowo-naczyniowego.
  • W fioletowych i czerwonych warzywach i owocach m.in. truskawkach, wiśniach czy borówkach, znajdują się antocyjany. Zwalczają one wolne rodniki, hamując starzenie się skóry.
  • Zielone warzywa i owoce, np. szpinak, agrest czy ogórki, zawdzięczają swój kolor chlorofilowi. Zawierają one także duże ilości kwasu foliowego, również potrzebnego naszemu organizmowi m.in. do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
  • W warzywach białych, takich jak cebula, kalafior, seler i czosnek, znajdziemy olejki eteryczne, które działają jak naturalny antybiotyk. Zawierają one także flawonoidy, które mają działanie antyoksydacyjne.

Co ważne, zarówno beta-karoten, chlorofil, jak i antocyjany pełnią ważną rolę w profilaktyce chorób nowotworowych. Dzięki jedzeniu warzyw i owoców we wszystkich kolorach dostarczymy organizmowi różnorodnych składników odżywczych.  Korzystanie z tej zasady ułatwia także komponowanie posiłków.

Pamiętajmy o sokach!

Chociaż soki są dostępne przez cały rok, powinniśmy pamiętać o nich również latem. Za pomocą soku możemy dostarczyć sobie wielu składników odżywczych, a także mogą stanowić one jedną porcję warzyw i owoców w ciągu dnia. Na przykład szklanka soku marchwiowego zawiera takie ilości beta-karotenu (prowitaminy A), które odpowiadają dziennej zalecanej dawce (RWS) spożycia tego składnika. Co ważne, soki powstają z owoców i warzyw zebranych w szczycie sezonu, a więc najbogatszych w składniki odżywcze. Z tego powodu soki są bardzo dobrym sposobem na wprowadzenie sezonowych produktów… każdego dnia w ciągu roku!

Wprowadzając do naszego codziennego jadłospisu sezonowe owoce i warzywa, a także soki, dostarczymy sobie dużo składników odżywczych. Podczas komponowania posiłków warto pamiętać o zasadzie 5 kolorów, dzięki której łatwiej nam będzie uniknąć monotonii w diecie i zapewnimy sobie dostarczenie niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu różnorodnych składników.

Artykuł Jakie warzywa i owoce warto jeść w sezonie letnim? pochodzi z serwisu Polskie zdrowe bio sezonowe warzywa owoce soki przetwory | ApetytNaPolskie.

 » Czytaj dalej

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.