Zapraszamy najmłodszych do kuchni – dlaczego warto wspólnie gotować?

Warzywa i owoce powinny stanowić podstawę naszej diety już od najmłodszych lat. Jednak nie zawsze jest to takie proste, aby namówić dzieci do częstego ich jedzenia. Jak wiadomo, najlepszy sposób nauki dla dzieci, to nauka przez zabawę, także w kuchni! Jak edukować dzieci na temat zasad zdrowego żywienia? Podpowiadamy!

Wspólne gotowanie

Najlepsze sposób nauki to nauka połączona z praktyką. Doświadczamy tego jako dorośli, ale dotyczy to także dzieci, które dzięki temu nabywają zupełnie nowych umiejętności! Szczególnie jeżeli jest to także połączone z zabawą, dzięki której wzrasta ich zaangażowanie! Warto wprowadzać nasze dzieci do kuchni i od małego uczyć je, jak przygotowuje się różne proste potrawy, pokazać różne smaki i techniki gotowania. Wystarczy, że rozpoczniemy naukę od przygotowania ulubionych kanapek. Możemy pokazać, żeby dodawały do nich różne warzywa, aby stały się jeszcze lepsze w smaku i kolorowe. Jest na to teraz odpowiedni moment ze względu na powrót dzieci do szkoły. Możemy razem z nimi przygotować zdrowe szkolne przekąski, pokazując im, że warzywa i owoce mogą nam towarzyszyć w przeróżnych postaciach. Na surowo, w formie soku, past warzywnych, musu czy owocowych koktajli – dziecko samo będzie mogło podjąć decyzję, co mu najbardziej smakuje. W ten sposób dzieci chętniej będą wybierać marchewkę, jabłka i inne produkty, ponieważ będą je już znały i kojarzyły z zabawy. Należy oczywiście zawsze pamiętać, aby w czasie zabawy w kuchni robiły rzeczy dostosowane do ich wieku tak, aby przygotowanie posiłku było bezpieczne.

Edukacja żywieniowa od najmłodszych lat

W trakcie gotowania bardzo łatwo wpleść edukację żywieniową. Opowiedzieć dziecku o różnych rodzajach warzyw i owoców, o tym, dlaczego są tak ważne w naszej codziennej diecie, a także namawiać je do ich spróbowania. Dużo łatwiej przyswoją tę wiedzę i zapamiętają najważniejsze zasady zdrowego odżywiania niż podczas zwykłej rozmowy bez „rekwizytów”. Podczas gotowania możemy pokazać zarówno ich ulubione produkty, jak i te zupełnie nowe, z którymi mogą się po raz pierwszy zapoznać. W ten sposób mogą dokładnie je obejrzeć, dotknąć, a także posmakować, przez co dużo łatwiej będzie je później wprowadzić do jadłospisu dziecka. Warto też pytać dziecko o wrażenia smakowe, dotykowe czy zapachowe – odwoływanie się do zmysłów jest również sposobem na łatwiejsze zapamiętanie informacji.

Postaw na różnorodność

Podczas edukowania dzieci na temat warzyw i owoców nie musimy tylko z nimi gotować. Można także stworzyć zabawy, których warzywa i owoce będą głównymi bohaterami. Szczególnie warto pokazać im różnorodność kolorów i smaków, i pokazać, że zawsze uda się znaleźć smaki, które będą im najbardziej pasować. Kto wie, może odkryją w ten sposób swój ulubiony owoc lub warzywo? 😉

Jedną z możliwości takich zabaw jest pokazanie dziecku różnych rodzajów soków przelanych do szklanek. Dziecko patrząc na kolor, a także próbując smaku soku próbuje odgadnąć, z jakich owoców lub warzyw został on zrobiony. W ten sposób uczymy dziecko, że różne produkty spożywcze mogą pojawiać się w różnych postaciach i nadal dostarczają dużo witamin i składników odżywczych do naszej diety. Dodatkowo możemy edukować dziecko, że soki mogą stanowić jedną porcję warzyw i owoców w ciągu dnia.

Łączenie smaków

Oczami dziecka nie jest najważniejsze to, z jakich produktów spożywczych zrobione jest danie – liczy się smak, a także kolorowy wygląd! W związku z tym warto zaangażować nasze pociechy do dekorowania potraw. Jest to świetne rozwiązanie, gdy na przykład mamy małą kuchnię, w której ciężko by było w bezpieczny sposób gotować z dziećmi całe potrawy. W takiej sytuacji możemy zaktywizować dzieci do przystrojenia ciasta czy owsianki różnymi owocami, czy wybranie warzyw do sałatki.  Podczas nawet takich małych aktywności z dzieckiem w kuchni nadal możemy uczyć je o zasadach zdrowego odżywiania, a także możemy spędzić z nim niezapomniany czas. Takie zadanie pobudzi też dziecięcą wyobraźnię – dajmy dziecku dowolność w dekorowaniu, nawet jeśli chce przyozdobić ciasto papryką – w ten sposób też nauczy się, które smaki warto łączyć, a które niekoniecznie do siebie pasują.

Artykuł Zapraszamy najmłodszych do kuchni – dlaczego warto wspólnie gotować? pochodzi z serwisu Polskie zdrowe bio sezonowe warzywa owoce soki przetwory | ApetytNaPolskie.

 » Czytaj dalej

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.