Przygotowanie do ciąży

Przygotowanie do ciąży

Przygotowanie do ciąży, to moment bardzo ważny i dla zdrowia mamy i dziecka. Ale to także sytuacja, w której przyszła mama ma zwiększoną motywację, a to coś, z czego zawsze warto skorzystać! W przyszłości będziecie „wiły gniazdo“ dla potomków zbierając dla nich pieluszki, kocyki i przygotowując pokoik, tak należy również żywieniowo wesprzeć ciało przyszłej mamy!

Okres oczekiwania na dziecko to bardzo dobry moment na zmiany w naszej kuchni i spiżarni. Kilka produktów trzeba będzie z menu wykluczyć. Są to chociażby alkohol czy surowe ryby i mięso. Może warto sprawdzić, czy na pewno odżywiamy się dobrze również poprzez dbanie o wszystkie składniki odżywcze?

Przygotowanie do ciąży

Czy już wtedy warto brać suplementy? Moim zdaniem zdecydowanie tak. Są składniki, które z całą pewnością należy dodać do codziennego żywienia. Eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego zalecają suplementację m.in. kwasem foliowym na co najmniej 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę. Podobnie ma się sytuacja z witaminą D i jodem Ale należy także pomyśleć o innych składnikach, na niedobory w diecie których jesteśmy narażeni na co dzień. Są one niezwykle istotne dla zdrowia przyszłej mamy i jej dziecka.

Wiemy doskonale, że nie zawsze życie daje możliwość długich przygotowań do zajścia w ciążę i niekiedy dwie kreski ukazujące się na teście ciążowym mogą być zaskoczeniem. Jeżeli jednak planujesz ciążę, lub zdajesz się na los w tym temacie, rozsądnie jest zadbać o odpowiednie odżywienie organizmu i wsparcie w zadbaniu o kilka kluczowych składników.

Co jeszcze?

Poza kwasem foliowym ważnym składnikiem jest cholina oraz witaminy B6 i B12. Są one bardzo ważne dla układu nerwowego (i naszego kobiecego i dziecka) oraz pomagają w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu homocysteiny – jej nadmiar może mieć niekorzystny wpływ na ciążę. Ważne są również kwasy tłuszczowe omega-3, a na szczególną uwagę zasługuje DHA. Tu również stoję na stanowisku, że każdy z nas powinien je brać codziennie.

Jod – warto wiedzieć

Od 1997 roku sól kuchenna jest w naszym kraju jodowana. Jednakże zgodnie z zaleceniami dietetyków (z czego się cieszę) soli stosujemy coraz mniej. Niekiedy zdarza się również, że wybieramy sól himalajską – która jodowana już nie jest. I nieświadomie wpędzamy się w niedobory. Z tym jodem w soli kuchennej jest także inny problem, trwałości. Okazuje się, że długotrwałe przechowywanie soli kuchennej oraz obróbka termiczna mogą prowadzić nawet do 65% utraty jodu. Najgorsze jest gotowanie, bo straty sięgają do 58%, ale grillowanie i smażenie również uszczuplają zasoby tego pierwiastka o ok 20%.

CZYSTE SUPLEMENTY

Wybierając preparat witaminowy warto zwrócić uwagę na zawartość substancji zbędnych – wypełniaczy, barwników, konserwantów i zdecydować się na taki których ich nie ma.

Dieta

Nie raz zdarzały mi się sytuacje, gdy pacjentki przychodziły do gabinetu z prośbą o wsparcie w odchudzaniu, a po wprowadzeniu zdrowej, pełnowartościowej diety Panie bardzo szybko zachodziły w ciążę. Organizm wie, że aby dziecko mogło się zdrowo rozwijać, potrzebne są do tego odpowiednie warunku również odżywcze. To doskonałe przygotowanie do ciąży, moment bardzo ważny i dla zdrowia mamy i dziecka. Ale to także sytuacja, w której przyszła mama ma zwiększoną motywację, a to coś, z czego zawsze warto skorzystać! Niekiedy dostarczenie potrzebnych składników daje sygnał, że ciało kobiety jest już gotowe. Zachęcam Was wszystkich do uważności w dbaniu o zdrowie poprzez dobre odżywienie. A przyszłe mamy w szczególności (tatusiów również – to jak jecie wpływa na Wasze nasienie).

Artykuł Przygotowanie do ciąży pochodzi z serwisu Katarzyna Błażejewska-Stuhr.

 » Czytaj dalej

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.