Czy dieta mamy ma znaczenie?

Nikt nie ma chyba wątpliwości co do tego, że to, co wyssane z mlekiem matki jest dla dzieci rezerwą na długie lata. Rola naturalnego karmienia jest nie do przecenienia. Dlatego zaleca się karmienie niemowląt niemal wyłącznie mlekiem matki do końca szóstego miesiąca życia.

Kobiety, które z różnych przyczyn nie mogą tego robić, jest wiele mam, starających się jak najbardziej imitować tę formę karmienia. Na rynku dostępne są butelki ze smoczkami przypominającymi pierś. Formuły mlek zastępczych cały czas upodabniane są do składu mleka mamy. Nie jest to jednak łatwe, bo skład mleka matki jest unikatowy i może się zmieniać w zależności od różnych czynników.

Czy dieta mamy ma znaczenie?

Skład mleka kobiecego jest słabo podatny na zmiany jedzenia kobiety. Dlaczego? Ponieważ produkcja mleka ma pierwszeństwo nad wieloma innymi procesami i potrzebami metabolicznymi. Oznacza to, że np. jeżeli mama zje za mało jodu, to i tak jej ciało i gruczoły mlekowe zrobią wszystko, aby dziecko z mlekiem dostało tyle tego pierwiastka ile powinno. Odbędzie się to kosztem matki, funkcjonowania jej gruczołu tarczowego i jej zdrowia. Ale potomstwo jest najważniejsze!

Nie jest łatwo sprawdzić jak się to wszystko odbija i przekłada na skład mleka, ponieważ żadna komisja bioetyczna nie zgodzi się na świadome stosowanie nieprawidłowego żywienia kobiet w czasie laktacji. Są jednak różne sytuacje, gdy można to zbadań (np. u muzułmanek w trakcie ramadanu). Okazuje się, że ….

Okazuje się jednak, że niektóre składniki lepiej przechodzą do mleka mamy gdy pochodzą z naturalnych składników. na przykład w mleku wykrywa się więcej witaminy C, gdy dieta kobiety karmiącej jest obfita w pokarmy zawierające jej dużo. Nie zaobserwowano takich efektów po wprowadzeniu suplementów tego składnika.

Są jednak komponenty, których jeśli mama nie zje, to odbije się to na składzie mleka.

Woda

Mleko składa się w ponad 80% z wody, w związku z tym jeżeli mama nie będzie piła odpowiednio dużo, to ilość produkowanego przez nią mleka może być mniejsza. Nawet Salomon z pustego nie naleje. Tym bardziej pierś! Nie jest tak, że jak karmiąca piersią kobieta wypije 5 litrów wody, to będzie mlekiem tryskać na prawo i lewo. Ale jeżeli zabraknie płynów, to finalnie odbije się to na ilości produkowanego mleka.

Kwasy tłuszczowe

Rodzaj diety matki bardzo wpływa na proporcje kwasów tłuszczowych w produkowanym przez nią mleku. Tu z kolei suplementacja kwasami z grupy omega 3, oraz ich ilość w spożywanych produktach (głównie rybach, owocach morza jak również np. orzechach włoskich czy oleju lnianym) jest bardzo szybko zauważalna w składzie pokarmu. W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań pod kątem zawartości kwasów tłuszczowych w mleku kobiecym, ponieważ jest to składnik nie tylko bardzo wrażliwy na zmiany diety, ale przede wszystkim jest on niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego i mózgu dziecka. Wysoka zawartość tzw. NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych) w diecie kobiet karmiących piersią przekłada się korzystnie na rozwój mózgu dziecka. A warto wiedzieć, że pierwszy rok życia to okres szczególnie intensywnego wzrostu mózgowia i mnożenia się synaps (synapsy neuronowe namnażają się z prędkością 40 000 synaps tworzonych na sekundę i tempo to wzrasta logarytmicznie w pierwszym roku życia, ze szczytem wzrostu synaps w 8 miesiącu życia). Synapsy są bogate w kwasy DHA – jeżeli oczywiście mleko mamy może im je dostarczyć.

Dbajmy więc o dobre tłuszcze i nie bójmy się ich!

Artykuł Czy dieta mamy ma znaczenie? pochodzi z serwisu Katarzyna Błażejewska-Stuhr.

 » Czytaj dalej

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.