3 owocowo-warzywne zabawy dla najmłodszych

Warzywa i owoce są niezbędnym elementem naszej diety. Zawierają w sobie witaminy i wartości odżywcze potrzebne do funkcjonowania naszego organizmu. Niestety nie zawsze maluchy z radością siadają do stołu na myśl o talerzu pełnym witamin w owocowo-warzywnych daniach. Co więc zrobić, gdy dziecko odmawia współpracy we wdrażaniu zasad zbilansowanej diety?  Z pomocą przychodzą 3 zabawy, które sprawiają, że najmłodsi nie tylko przyjemnie spędzą czas. Zdobędą także wiedzę oraz przekonają się, że jedzenie warzyw i owoców może być fajne!

Owocowo-warzywne figurki

Każdy z nas w dzieciństwie robił ludziki z kasztanów. Jest to kreatywna zabawa, pozwalająca skupić uwagę dziecka na chwilę, rozwijając jednocześnie jego kreatywność. Dlaczego więc nie zamienić kasztanów na owoce czy warzywa i przy okazji zachęcić do ich spożywania?

Jako przykładową figurkę proponujemy… owocowego pająka! Do jego zrobienia będziemy potrzebować jedną, dużą śliwkę, borówki, 2 płatki migdałów i rodzynki. Dodatkowo wykorzystajmy patyczki lub długie wykałaczki do stworzenia nóżek. Zaczynamy od umycia i osuszenia owoców. Następnie łamiemy bliżej końca 6 patyczków i nadziewamy na nie borówki. Stworzone nóżki przyczepiamy do śliwki, która będzie robiła za korpus naszego pajączka. Płatki migdałów i rodzynki nadziewamy na 2 wykałaczki, które w razie potrzeby możemy skrócić. Również przygotowane oczy przyczepiamy do całości. Gotowe! Słodkiego pajączka, gotowego do konsumpcji, polecamy podawać ze szklanką soku, która może stanowić 1 porcję owoców i warzyw. Dla dzieci w wieku 1-3 lata specjaliści ds. żywienia rekomendują jako dzienną porcję ok. 120 ml soku, dla dzieci w wieku 4-6 180 ml, zaś dla starszych dzieci i młodzieży – 240 ml soku[1].

Jeżeli Twoje dziecko to przyszły budowniczy, można zmodyfikować tę zabawę i oprócz ludzików czy pająków tworzyć najróżniejsze konstrukcje, takie jak np. samochody, wieże czy inne budynki. Najważniejsza zasada: wszystkie owoce i warzywa muszą zostać zjedzone!

 

 

Owocowa wyspa skarbów

Przygotuj kilka talerzy lub pojemników, na których poukładasz wspólnie z dzieckiem pokrojone warzywa lub owoce. Ważne, aby były one różnorodne. Kiedy razem z dzieckiem rozłożycie pokrojone owoce, wyobraźcie sobie, że każdy talerzyk to inna wyspa, do której musicie dopłynąć w ramach wyprawy na poszukiwanie skarbów. Teraz zadaniem rodzica będzie porozkładanie talerzyków lub pojemników po całym domu tak, żeby dziecko nie wiedziało, gdzie zostały rozłożone. Następnie rozrysuj mapę z każdym pomieszczeniem i zaznacz miejsca, w których znajdują się wyspy. Kiedy mapa będzie już gotowa, potrzebujecie statku, aby dopłynąć w poszczególne lokalizacje – z pomocą „przychodzi” koc, karton lub nawet sanki – niech wyobraźnia działa. Zacumujcie okręt i pozwólcie małemu piratowi wejść na pokład. Wspólnie z dzieckiem przeczytajcie mapę i udajcie się w kolejne punkty po owocowo-warzywne skarby. Oczywiście na każdej wyspie trzeba będzie skosztować znalezisko – czyli przekąsić coś z talerzyka lub pojemnika. Życzymy owocnych poszukiwań!

 

 

Warzywno-owocowe zagadki

W pierwszych latach życia dzieci dopiero poznają niektóre produkty, jak więc zachęcić do ich spróbowania? Dzieci muszą być przede wszystkim ciekawe. Jak to smakuje? Dlaczego to ma taki kolor i kształt? Czy rośnie to w ziemi, a może na drzewie? I czy w naszym kraju? To tylko kilka z licznych pytań, jakie rodzą się w głowie dziecka. Warto pobudzić tę ciekawość poprzez warzywno-owocowe zagadki, na przykład:

 

1.Okrąglutki, czerwoniutki,

Bywa czasem też malutki.

Keczup, zupa, sos, kanapka,

Tam go znajdziesz – taka gratka!

 

2.Łez wyciska co nie miara,

warstw ma wiele, jest nieśmiała,

Bywa biała i czerwona,

z niej wyrasta łodyga szczypiora!

Pamiętajmy też o rymowankach czy piosenkach, które dziecko może nucić. Chyba każdy zna „Ogórek, ogórek, ogórek – zielony ma garniturek” – melodia sama płynie w głowie, choć minęło zapewne wiele lat od momentu, w której się jej nauczyliśmy. Warto więc przekazać ją naszemu dziecku i wspólnie z nim nucić piosenki o warzywach i owocach – to także pozwoli maluchowi je polubić!

 

Jest wiele kreatywnych sposobów, aby zachęcić dziecko do zmiany nawyków żywieniowych. Pamiętajmy, że im wcześniej wprowadzimy zabawy pomagające oswoić się z warzywami i owocami, tym szybciej dzieci się do nich przyzwyczają i je polubią. Wyrobienie zdrowych nawyków w okresie dziecięcym jest kluczowe przy utrzymaniu tych nawyków już w dorosłym życiu.

 

 

 

[1] https://ptghizd.pl/cm/uploads/2021/04/smp_01_2021_zasady_zywienia_zdrowych_niemowlat.pdf, dostęp: 26.01.2022 r.

Artykuł 3 owocowo-warzywne zabawy dla najmłodszych pochodzi z serwisu Polskie zdrowe bio sezonowe warzywa owoce soki przetwory | ApetytNaPolskie.

 » Czytaj dalej

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.