Festiwal Kulinarny „Młody Ziemniak”

Już od dwóch lat odbywa się realizowany przez nas Festiwal Kulinarny „Młody Ziemniak”. Przyciąga on wielu konsumentów chcących jeszcze lepiej poznać to popularne polskie warzywo, na sposoby, o których wcześniej nie słyszeli.

Podczas festiwalu  w wielu miastach w Polsce odbywały się bezpłatne pokazy, na których uczestnicy mogli zobaczyć unikatowe zastosowania ziemniaka w wielu potrawach kuchni regionalnej.

Ziemniak był również głównym bohaterem pysznych dań przygotowywanych podczas pokazów kulinarnych. Uczestnicy poznali go dosłownie „od kuchni” – jego smak, zapach, a także różne możliwe kompozycje, w których może on występować.

Festiwal miał przede wszystkim na celu promocję spożycia ziemniaków i ich przetworów – pokazując je jako zdrowe i polskie produkty. Przy okazji edukowaliśmy uczestników również na temat zasad zdrowego odżywiania, zwracając przy tym uwagę jak ważną rolę pełnią warzywa i owoce w naszej codziennej diecie.

Otrzymaliśmy od uczestników pokazów bardzo pozytywne komentarze, które tylko umocniły nas w przekonaniu, jak ważna jest edukacja konsumentów. Dzięki takim spotkaniom mogliśmy przedstawić uczestnikom, jakie korzyści płyną ze spożycia młodych ziemniaków, o ich wysokiej zawartości składników odżywczych oraz o tym jak prosto jest przygotować z nich pyszne i zdrowe potrawy.

Artykuł Festiwal Kulinarny „Młody Ziemniak” pochodzi z serwisu Polskie zdrowe bio sezonowe warzywa owoce soki przetwory | ApetytNaPolskie.

 » Czytaj dalej

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.